Robot na prepracovanie jadrového materiálu

Thorp stále vyzerá takmer nový; obrovskú štruktúru kavernóznych sál, tmavohnedé chladiace jazierka a obrovské zdvíhacie žeriavy, ktoré boli uložené v čerstvej žltej farbe.
Teraz však začína komplexný proces dekontaminácie a demontáže. Je to nebezpečná práca, ktorá bude trvať desaťročia a bude vyžadovať veľa technickej vynaliezavosti a najmodernejšej technológie – z ktorých niektoré ešte neboli vynájdené.

vulkán

To je dôvod, prečo.
Päť jednotiek žiarenia sa považuje za smrteľnú dávku pre ľudí. Vo vnútri hlavnej koncovej šmykovej jaskyne, kde boli prúdy jadrového paliva extrahované z ich čriev a rozrezané na kusy pred rozpustením v zahriatej kyseline dusičnej, je úroveň žiarenia 280 sievertov za hodinu.
Môžeme len prechádzať cez olovnaté sklo viac ako jeden meter hrubé vo vnútri oceľovo ohraničenej bunky, ktorá žiari pod tajomným, žltom zafarbeným osvetlením.

Toto je miesto, kde môžu robotov robiť. Začnú prvú etapu vyraďovania z prevádzky – pooperačné vyčistenie – odstraňovanie strojov a zvyškov.
Mechanické rameno na kolesách je už starostlivo vedené cez jaskyňu, pretože operátori si navzájom pokynujú, snažia sa zabrániť tomu, aby sa stroj stal zamotaným v kábloch.
Po vyčistení sa bunka opakovane premyje vodou alebo kyselinami, aby sa znížila úroveň rádioaktivity. V konečnom dôsledku je plán, aby ľudia mohli vstúpiť do kontaminovanej jaskyne.
"Budeme sa musieť pozrieť na nové dekontaminačné činidlá, ktoré nám pomôžu efektívnejšie vyčistiť rastlinu," hovorí Melanie Brownridgeová, vedúca technológie Úradu pre likvidáciu jadrových zariadení.

temelín

Čistenie ostatných častí zariadenia bude vyžadovať aj roboty a diaľkovo ovládané vozidlá (ROV).
Niektoré sa budú musieť rozvíjať od začiatku, zatiaľ čo iné sa môžu prispôsobiť systémom, ktoré sa už používajú v iných odvetviach, ako je ropa a plyn, výroba automobilov a dokonca aj vesmírny sektor.
Sellafield a inžinierske spoločnosti, s ktorými pracuje, už majú veľké skúsenosti s vývojom technológií pre použitie vo vysoko rádioaktívnom prostredí.
Miesto v meste Cumbria obsahuje množstvo ďalších nadbytočných zariadení, z ktorých niektoré sa datujú do 50. rokov minulého storočia a mnohé z nich sú silne znečistené, ktoré sú v súčasnosti vyradené z prevádzky.
História Thorpu:

  • Závod na regeneráciu oxidu uhličitého – Thorp – najskôr koncipovaný v 70-tych rokoch minulého storočia
  • Cena 1,8 miliárd libier
  • Recyklované použité palivo z pokročilých plynovo chladených reaktorov (AGR), extrakcia uránu a plutónia
  • Toto extrahované palivo by sa potom použilo v novej generácii superúčinných "rýchlo sa rozvíjajúcich" reaktorov, ktoré môžu "spaľovať" plutónium
  • Spracované 9 000 ton použitého jadrového paliva vo všetkých, 40% zo zámoria
  • Generované príjmy predstavujú 9 miliárd libier, hovorí prevádzkovateľ lokality Sellafield Ltd
  • Ukončená prevádzka v novembri 2018