Ako sa odlišujú led žiarovky od starých svetiel?

Všetko je raz OK, využijeme to, ale potom príde zas éra, kedy nastúpi niečo modernejšie a lepšie. A skrátka sa prispôsobíme tomu, na to staré zabúdame. A to je pokrok. Pokrok, ktorý najviac súvisí s elektronikou, technológiou a napríklad s takým osvetlením. So svetlami, s akými sme svietili voľakedy a dnes. A mnohí už asi vedia, kam mierime, že staré žiarovky zostali vyradené z trhu a dnes sa v stále väčšej miere stretávame s LED svetlami.

hromada žiaroviek

Z hľadiska osvetlenia ide o modernejší princíp, ale technológia svetlo emitujúcich diód je tu s nami už od nepamäti. Avšak zrealizovaná idea o využití týchto úsporných diód ako zdrojov žiarenia vo svetlách, tá je relatívna nová a prináša so sebou dlhšiu svietivosť, no predovšetkým pravidelnú úsporu elektrickej energie. Sú to práve ich úsporné vlastnosti, kvôli ktorým sú populárne a oproti starým žiarovkám vedia svietiť až o 90 % šetrnejšie. Stále viac ľudí však začína pri nich oceňovať takisto fakt, že neobsahujú škodlivú ortuť a sú ekologické.

Je ale celkom pochopiteľné, že keď tieto produkty zrazu nahradili tie staré, ľudia mali obavy a veľa nevyjasnených otázok.

žiarovky, životné prostredie

Poďme sa teda pozrieť na to, aké sú viditeľné rozdiely led žiaroviek oproti starým svetlám.

Hlavne zo začiatku sa ľudia zľakli ich vyššej ceny, ale ako už dnes vieme, táto sa skutočne rýchlo vykompenzuje vďaka spomenutým úsporným vlastnostiam.

Z hľadiska výzoru také modely led ziarovky e27 majú veľmi familiárny dizajn ako tie staré, v tomto smere sa naozaj nejako výraznejšie nelíšia, s takýmto vonkajším dizajnom sme všetci dobre oboznámení.

Rozdiel je ale napríklad v tom, že okrem tých starých sa „ledky“ nezahrievajú, to vlastne cítime aj keď sa ich dotkneme po dlhšej dobe, čo budú v prevádzke. Teda sa neprehrievajú a majú tendenciu vydržať oveľa dlhšie.

Rýchlejšie sa rozžiaria, po zapnutí prakticky okamžite svietia, pekne naplno. To znamená, že nemajú ani krátkodobé výpadky a neblikajú.