Viete odhadnúť vhodný čas na to, aby ste dieťa odučili od plienok? Vyvarujte sa niektorých chýb.

Pri výchove detí rodičia postupne prechádzajú rôznymi etapami, z ktorých niektoré si vyžadujú dlhšie obdobie na to, aby ste sa dopracovali k úspechu. Medzi také patrí aj snaha o odplienkovanie dieťaťa, teda naučiť ho používať nočník a neskôr toaletu. Ale kedy je správny čas začať s tým?Spokojné dieťa.jpg
 
Správne načasovanie je na vás
Tejto etapy sa obávajú mnohé mamičky, a nemôžeme sa im čudovať, veď je to dlhý proces, nie otázka jedného dňa, ale treba sa obrniť trpezlivosťou a pozornosťou. Nech vás neodradí ani únavná a vyčerpávajúca snaha, ale keď je dieťa vo veku, že by mohlo tento prechod zvládnuť, treba vydržať, úspech sa určite dostaví. V prípade, že ste v koncoch, obráťte sa na odborníčky alebo skúsenejšie mamičky, rady vám poradia.
Najväčšou chybou je, ak svoju ratolesť porovnávate s ostatnými deťmi. Treba vystihnúť najvhodnejší čas, kedy s tým začať u vás, pretože nie všetky deti sa dokážu zbaviť plienok v rovnakom veku. Niektoré možno potrebujú viac času.
 
Musia rozumieť príkazom
Znaky, že už nastal správny čas, sú vtedy, ak vaša ratolesť už vníma svoje telesné funkcie a samo aj sleduje, čo má v plienke. Ak je špinavá, tak bude vyžadovať výmenu za čistú. Vystihnúť ten správny moment je však veľmi dôležité. Pred začiatkom samotného trénovania si musíte byť istá, že všetkým vašim príkazom dieťa celkom rozumie a že vie, čo od neho sedením na nočníku či toalete očakávate, aby to nebralo iba ako hru.
 
Aj rodičia by mali byť pripravení
Na takúto radikálnu zmenu by mali byť pripravení aj rodičia. Jedným z vhodných spôsobov je dohodnúť sa na jednotnom postupe, rovnakých metódach a výrazoch, ktoré pri tom budete používať, a začať s tým treba v momente, keď ste ako rodina pokope. Matky, ktoré sú na výchovu samy, to majú ťažšie, pretože im môže chýbať čas na to potrebný.Nočník používaný v minulosti.jpg
 
Zbytočný stres ničomu nepomôže
V procese však môžu nastať situácie, kedy je dobré tréning prerušiť. Napríklad ak sa sťahujete, či práve začalo navštevovať škôlku alebo je choré. Sú to všetko stresujúce momenty, ktoré treba nechať upokojiť a až potom opäť začať s tréningom. Ani prvé neúspechy by vás nemali odradiť a sklamať, pretože začiatky bývajú najťažšie.