Ako vybrať víno na svadbu

Vybrať dobré svadobne vino nie je ľahké. Verte mi, viem o čom hovorím. Na našu svadbu sme ho vyberali viac než mesiac a nakoniec sme s našim výberom neboli aj tak spokojní na dvesto percent. Teda, nebola to žiadna katastrofa, ale mohlo to byť o čosi lepšie.

Nevesta s kyticou v ruke drží ženícha a ruku

Premyslite si, čo bude na večeru
Asi viete, že červené víno sa hodí napríklad ku divine alebo hovädzine, biele zas k rybe alebo kuraciemu, či králičiemu mäso. Ono to však nie je až tak jednoduché. Aby víno k jedlu skutočne zapasovalo, musíte pozerať aj na to, či ide o víno suché, sladké, polosladké, polosuché. Taktiež na to, či ide o víno s ovocnými tónmi, orechovým nádychom alebo je v ňom cítiť niečo úplne iné.
Ak sa vo výbere vín nevyznáte, choďte do predajne a poraďte sa. Ak sa budete radiť priamo v predajni, kde budete vína aj kupovať, tieto rady by mali byť zadarmo, čo je výhodné, pretože my sme someliérovi zaplatili skutočne veľké peniaze. normálne do predajne doneste váš svadobný jedálny lístok alebo im ho pošlite mailom a skúsení odborníci by vám mali poradiť skutočne dobre.

Poháre s bielym a červeným vínom

Pozor na chute hostí
Ak by ste na svadbe podávali napríklad rybu a kuracinu, červené víno potrebovať nebudete, no myslite aj na to, že vínko si niekto bude chcieť dať pred alebo po jedle. Preto by ste mali mať do zásoby určite viacero druh vín, najlepšie z každého druhu aspoň niekoľko fľašiek, aby ste ulahodili každému z vašich hostí. Taktiež nezabudnite na sladké, suché, polosuché a polosladké vína. My sme na tie polosuché zabudli, pretože nás ani vo sne nenapadlo, že niekto by mohol mať s týmto problém (pre mňa osobne chutí suché a polosuché víno úplne rovnako sucho a kyslo). No, problém s tým mali hneď dvaja ľudia a my sme museli platiť za vína, ktoré si kupovali priamo v podniku, kde sme mali hostinu, a tie vína skutočne neboli lacné. Teda, myslím, že desať eur za fľašu podpriemerne kvalitného vína, je celkom dosť.

Slávnostne prestretý stôl s vínovými pohármi