Schopnosť si peniaze zadeliť

Problém, ktorému čelí mnoho z nás. Jednoducho si nevieme peniaze dostatočne vážiť  a tak ako rýchlo ich zarobíme, tak rýchlo ich aj minieme. Niekedy dokonca rýchlejšie. Takýto spôsob života nie je správny. Väčšina minie všetko na začiatku, hneď po výplate a potom si nemá za čo zrobiť ani bežný nákup. Takéto nezodpovedné správanie by sme mali čo najskôr zmeniť!

peníze

Ak ste na tom takto aj vy, musíte urobiť zopár ráznych krokov. V prvom rade si musíte uvedomiť, koľko zarábate a koľko miniete. Pozrite sa na svoje výdavky a pouvažujte, čo môžete obmedziť a kde míňate najviac. Keď však nemáte čo obmedziť a všetko sú to len nutné výdavky alebo sa ich jednoducho nechcete vzdať, musíte nájsť spôsob ako zarobiť viac.

Dôležité je aby ste si každý mesiac vždy najskôr peniaze odložili a až potom začali míňať. Nemusí to byť vôbec veľa. Stačí si pevne určiť nejakú sumu a tú si odkladať. Ani sa nenazdáte a budete mať našetrené peniaze ako rezervu. Mať nejaké peniaze v zálohe je veľmi dôležité, pretože musíte byť pripravený aj na nečakané výdavky.

investice

Možno by ste to nečakali, no väčšinou minieme veľa peňazí na úplne zbytočnosti. Veď si len spomeňte, koľko krát si za týždeň kúpite kávu zo sebou? Alebo koľko krát sa idete niekam najesť? Áno presne toto sú najväčšie výdavky. Možno sa vám to nezdá ako veľká suma ale keď si to mesačne zrátate budete veľmi prekvapený.
Taktiež minieme množstvo na oblečenie a doplnky alebo drogériu. Ak si to lepšie premyslíte zistíte, že je to veľmi veľa peňazí a pritom to vôbec nepotrebujeme. Najlepšie je si hneď ako peniaze dostaneme zadeliť ich do skupín. Napríklad vyčleníte si koľko chcete minúť mesačne na drogériu a budete sa toho držať celý mesiac. Takto si vytvoríte viacero skupín výdavkov ako oblečenie, káva či potraviny. Je to ideálny spôsob ako mať prehľad o financiách.