Zatepliť už tvrdeným!

Zatepľovanie rodinných domov fičí už dlhší čas a aj v tomto odvetví sa inovuje. Klasikou v zatepľovaní boli polystyrénové dosky, ktoré mali svoj účinok a ušetrili na energiách. Pridaním grafitu do výroby sa šetrilo ešte viac a dnes sa využíva ešte novší systém a fasádny polystyrén už neobsahuje typické polystyrénové guľky, ale je tvrdený tzv. extrudovaný. Ten sa využíva vo väčšom rozsahu a to ako na vonkajšie, tak aj na vnútorné priestory. Je buď ružovej alebo zelenej farby a proti chladu i horúčave znamená optimálnu izoláciu. Má vyššie záťažové stupne a preto odoláva napríklad stromovej záťaži, je vhodný na strešné parkoviská či terasy. Odborníci vravia, že jeho 1 m2 sa môže zaťažiť až 30 – 70 tonami.

Ak teda zvažujete zateplenie vášho rodinného domu, rozhodnite sa pre najvhodnejší materiál, poraďte sa s odborníkmi a možno zaizolujete aj iné priestory vášho obydlia. Má všestranné využitie, no treba si všímať jeho povrchovú úpravu, ktorá môže byť hladká a tiež akoby mriežkovaná, čiže drsná. Treba pamätať na to, že sa na hladkej doske omietka neudrží a tak je vhodná pre izoláciu spodných vnútorných priestorov, napr. v pivniciach. Pre prácu s omietkou, betónom a lepidlom treba použiť drsnejší.

trvdený polystyré

Je vhodný aj na zateplenie podkrovia, podláh pod vykurovacie rohože, fólie a káble. S využitím sklotextílnej mriežky je pre zaizolovanie podlahy najvhodnejší. Možné je z neho vyrobiť aj tzv. polystyrénový strop, čo sú lepené alebo kotvené kazety, ale je vhodný aj na sokle a to pre jeho minimálnu nasiakavosť pri styku so zeminou. Všimnime si napríklad tvrdený polystyrén 1 cm Taloa.

srdce polystyrénu

Ponúkaný v rôznych verziách a s rôznymi parametrami a tým je vhodný na kompletnú izoláciu vášho domu. Vedeli ste, že niektoré tvrdené polystyrénové dosky majú aj špeciálnu úpravu reflexnou vrstvou? Tá je dôležitá proti prehrievaniu polystyrénu. Firma s proklientským prístupom, s pozitívnym vzťahom k životnému prostrediu je vhodný výber pre vašu realizáciu zateplenia. Ak na začiatku pevnosti bola minerálna vlna, pokračoval penový a omnoho väčšie možnosti ma tvrdený polystyrén.