Vybrať správny matrac nie je ľahké.

Ak ste sa už rozhodli, že nastal ten pravý čas pre kúpu nových matracov, vaše odhodlanie môže paradoxne trochu pribrzdiť rozsiahla ponuka na dnešnom trhu, v ktorej je veľmi ťažké sa zorientovať. Rôzne matrace spĺňajú všakovaké kritéria, ale jedno majú spoločné. Všetky sú hodné na spanie, takže veľkú chybu určite neurobíte. Ako prvé je potrebné poznať rozmery matraca, ktoré korešpondujú s rozmermi vašej postele. To by asi tak mohla byť najväčšia chyba ktorú môžete urobiť. Lebo ak si kúpite nesprávny rozmer, rozložíte si svoj nový matrac najskôr na zemi.

kvalitný matrac

Pri výbere najskôr môžete vychádzať z vašich osobných parametrov. Patria tu váš vek a hmotnosť. Skôr ako začnete uvažovať nad tvrdosťou matraca, musíte si uvedomiť, že pre každý vek je vhodná iná tvrdosť matraca. Mladí ľudia preferujú skôr tvrdšie matrace, kým deti a starší ľudia potrebujú pre kvalitný spánok tie mäkšie. Ďalším z kritérií, ktoré zavážia pri rozhodovaní, je vaša hmotnosť. Matrac obsahuje vždy pevné jadro, takže vyššia hmotnosť zákazníka vyžaduje aj hrubšie jadro matraca. Väčšina výrobcov rozlišuje u matracov 5 tried tvrdosti: tvrdosť 1, 2, 3, 4, a 5. Trieda 1 sú najmäkšie matrace a postupne so stúpajúcou triedou tvrdosti sú matrace tvrdšie v porovnaní s predošlou triedou. Takže trieda 1 sú matrace extrémne mäkké, ktoré sú určené pre ľudí s nízkou hmotnosťou a matrace triedy 5 sú extrémne tvrdé. Z hľadiska tried tvrdosti sú veľmi obľúbené matrace s dvojakou tvrdosťou. To znamená, že jedna strana môže mať tvrdosť napr. 3 a opačná strana tvrdosť 4.

kvalitny spanok

Pri výbere matraca sa v záverečnej fáze výberu dostanete až k poťahovému materiálu. Ide o dôležitý prvok matraca, pretože poťah matraca sa podieľa na správnej cirkulácii vzduchu a ide o kontaktný materiál človeka so samotným matracom. Tak ako pri iných produktoch aj tu platí, že najdrahší matrac nemusí byť pre vás aj ten najlepší. Aj lacné matrace môžu mať veľa predností, ktoré môžu spĺňať všetky vaše požiadavky. No neobávajte sa, určite vám v špecializovaných predajniach poradia s najlepším výberom vyškolení predajcovia.