Sklenené schodisko alebo ako dosiahnuť odľahčený a nádherný interiér

Úlohou schodiska je spojiť nižšie poschodie s tým vyšším a zabezpečiť tak komfortný presun, respektíve chôdzu z jedného priestoru do druhého, kedy nás nebude obmedzovať výška či vzdialenosť. Ide tak o jeden z najpodstatnejších architektonických prvkov, ktorého (vhodné) prevedenie je kľúčové z hľadiska estetiky ako aj funkčnosti interiéru či exteriéru. Takisto nie je žiadnou novinkou fakt, že v súčasnosti máme na výber niekoľko moderných a zaujímavých prevedení, kedy podstatnú úlohu zohráva materiál. Skúsme sa preto zamerať na zaujímavý kúsok, akým je schodisko zo skla.

Sklenené schodisko v interiéri

Na základe originálnych vlastností materiálu, akým je sklo sa dá už vopred tušiť, že takéto schodisko bude odvzdušnené a ide z neho celkovo ľahší pocit. Sklo takisto opticky zväčšuje priestor a navyše dokonale prepúšťa svetlo, čím bude okolitý priestor dostatočne osvetlený.
Tento materiál sa dokonale prispôsobí prakticky všade a to sa týka aj možnosti skombinovať ho s inými materiálmi, ako napríklad s kovom, plastom, kameňom, ale veľmi estetický pôsobí jeho kombinácia s drevom. K schodisku si akosi automaticky predstavíme tiež jeho dôležitý bezpečnostný prvok vo forme zábradlia. Z pohľadu sklenených schodov sa hodí pridať nerezový typ zábradlia alebo ideálne sklenený. Túto druhú možnosť napríklad elegantne vyrieši sklenené zabradlie na schody LMmont.sk.

Sklo, schody, silueta kráča po schodoch, pohľad zdola

  • Takáto forma skleneného zábradlie je zvyčajne zhotovená z tvrdeného skla, ktorá je v prípade možných nárazov až niekoľkonásobne odolnejšia.

Výsledný vizuálny efekt schodiska, ktorý bude skutočne pôsobivý je však možné ešte trochu obohatiť. Ideálne podsvietením, a to konkrétne využitím moderných LED diód. Osvetlenie môže byť umiestnené pod schodmi, respektíve stupňami alebo byť zakomponované priamo v skle. Výzdobu alebo dekoračné osvetlenie je takisto možné umiestniť na zábradlie.