Ako dosiahnuť kvalitnejší zvuk: Úlohu zohráva efektívne rozmiestnenie reproduktorov

V prípade, že plánujete investovať do kvalitného ozvučenia, rád by som vám poskytol  jednu dobrú radu. Dobre rozostavené, i keď lacnejšie reproduktory sú efektívnejšie, než drahšia  audio súprava, ktorej rozloženie nemá správny systém.

reprobedny

Toto upozornenie sa tak pravdepodobne týka všetkých, ktorí si zakladajú na efektívnom zážitku z počúvania svojej obľúbenej hudby alebo kvalite z pozerania filmov. Lajkovi sa možno zdá, že ide o jednoduchý detail a záležitosť doslova na pár minút, ale skutočne zasvätení vedia, že rozmiestneniu reproduktorov sa hodí venovať aj hodina či možno viac. Koniec koncov ide o čo najlepšie využitie produktu, ktorý nás stál peniaze a v rozmiestnení, respektíve finálnom efekte môže byť naozaj zásadný rozdiel a najmä v prípade, ak reprosústavu chcete na danom mieste využívať pravidelne po dobu niekoľkých rokov.

Začnime teda prednými reproduktormi,a to z prostého dôvodu- sú v tomto smere najdôležitejšie. Vieme, že by sme ich mali umiestniť od seba, teda jeden naľavo, druhý napravo, ale už málokto sa pozastaví nad ich výškou, čo je chyba. Pokiaľ vám ide o zvuk v celom spektre, výška reproduktorov by mala predstavovať výšku vašich uší, respektíve hlavy. K tomu môžeme využiť napríklad stojan alebo nižšiu skrinku a dôležité takisto je, aby sa v okolí repreduktorov nenachádzalo nič, čo by zvuk tlmilo. Následneby mali byť otočené čelom k sebe a s užívateľom tvoriť spoločný trojuholník.

příslušenství

Zamerať sa však musíme aj na zadné reproduktory a subwoofer. Ideálne by bolo, aby z pohľadu výšky boli zadné reproduktory na úrovni tých predných. Preto by sme ich mali umiestniť blízko seba. Zadné však nakloníme kolmo, respektíve maximálne v uhle 110 stupňov. Vytvoríme tým správnu zvukovú zónu. Subwoofer by pritom nemal byť pritlačený k stene, basy by totiž mali byť súčasťou priestoru.