Domáce vykurovanie

Je vám zima a vy rozmýšľate, aké vykurovanie bude pre váš príbytok čo najefektívnejšie a pritom cenovo prijateľné? Či už staviate dom, prerábate rodinnú chatu alebo rekonštruujete svoj byt, určite zvažujete rôzne možnosti, ako priniesť do vašej stavby teplo a pohodu. V prvom rade je však potrebné zorientovať sa vo svete vykurovania a rozhodnúť sa, ktorá možnosť je pre vás tá pravá.


technologie

Druhy vykurovania

Najčastejšie využívaným druhom vykurovania je vykurovanie zemným plynom. Je totiž vhodný do každej budovy. Základným princípom takéhoto druhu vykurovania je, že teplo na vykurovanie a teplú vodu sa vyrába spaľovaním plynu. Ďalším druhom vykurovania je tepelné čerpadlo. Ako už z názvu môžeme dedukovať, teplo je vyrábane prostredníctvom využívania a spracúvania tepelnej energie v životnom prostredí. Moderným a ekologickým druhom vykurovania sú solárne systémy. Takéto systémy využívajú solárnu energiu a premieňajú ju na teplo a prípravu teplej vody. Medzi klasické druhy vykurovania sa radí vykurovanie drevom, ktoré sa považuje za ekologické pretože drevo je považované za obnoviteľný zdroj. Ďalšou alternatívou je kotol na pelety. Pelety sú surovina vyrobená z dreva. Kotol v sebe obsahuje zásobník naplnený peletami, nie je preto nutné ich neustále dopĺňať, ako je to napríklad pri peciach na drevo. Medzi ďalšie typy vykurovania sa radia napríklad vykurovanie elektrickou energiou, vykurovanie olejom, palivové články a podobne.


obývací pokoj

Náklady na vykurovanie

Pri výbere druhu vykurovania do vašej stavby by ste mali zvážiť dva základné parametre. Prvým parametrom sú vstupné náklady. Tie zahŕňajú náklady, ktoré budete musieť investovať do zavedenia vykurovacieho systému vo vašej stavbe. Druhým a zároveň nemenej dôležitým parametrom sú prevádzkové náklady. Prevádzkové náklady zahŕňajú všetky výdavky potrebné na zabezpečenie plynulej prevádzky vykurovacieho zariadenia.

Pokiaľ ste si už zvolili ten správny druh vykurovania pre vašu stavbu, je potrebné vedieť, ako sa vyhnúť najčastejším chybám pri samotnej prevádzke. Vašej stavbe škodia príliš vysoké teploty striedajúce sa s nízkymi teplotami. Ďalšou chybou je tiež zatarasenie radiátorov, kedy zábrana bráni preniku tepla do miestnosti. Taktiež je potrebné techniku na vykurovanie pravidelne vymieňať. Opotrebované zariadenia nefungujú efektívne a vaše náklady na samotné vykurovanie sa môžu predražiť. Pokiaľ sa vo vašej stavbe často kúri, je tiež rovnako dôležité aj vetranie – výmena čerstvého vzduchu.

Ak sa chcete zorientovať vo svete vykurovania a nájsť tú správnu možnosť pre vašu stavbu, navštívte stránku www.vykurovanie24.sk. Poskytuje prehľad o najinovatívnejších typoch vykurovania, porovnanie výhod a nevýhod jednotlivých typov a tiež poradenstvo v tejto oblasti.