Nepríjemný spolubývajúci vo vašej posteli: ploštica. Viete ako sa jej zbaviť?

Ploštica už svojim menom nepôsobí veľmi dôveryhodne, ale niekedy sa stane, že sa usadí v našom byte alebo dome a vôbec pritom nezáleží na tom, či s tým súhlasíme alebo nie. Bojovať s nimi nie je jednoduché, treba mať niekoľko dôležitých informácií, aby ste si s nimi vedeli poradiť.

chrobák
 
Kde na ne natrafíte najčastejšie?
Tieto drobné živočíchy sú radi ukryté mimo dosahu ľudského oka. Bežne sa vyskytujú v stenách, kde je natiahnutá inštalácia, v zásuvkách, za obrazmi a nábytkom alebo v posteliach.  Ich miniatúrne rozmery im dovoľujú dostať sa aj do posteľnej bielizne a matraca, no hlavným útočiskom sú vlhké a tmavé miesta.
 
Ako je možné, že sa objavili aj u mňa?
Tohto živočícha si domov donesiete ľahko aj z luxusného hotela, stačí, ak sa k vašej batožine prichytí samička a nevítaného návštevníka máte doma. Pri pobyte v  hoteloch sa preto neodporúča vykladať kufre na postele. No horší prípad je, ak sú nasťahované v stenách domu, tu vám pomôže už len deratizátor.

Čo vám môžu spôsobiť?
Ploštice sa radi pohybujú po častiach tela bez ochlpenia, takže zvieratá ich veľmi nelákajú. Človek je ľahšou korisťou v noci, keď je v pokoji. Neskáču, len lezú. Ľuďom vyciciavajú krv, a tak na koži zanechávajú nepríjemné štípance. Ak sa napijú, stačí im to na pár mesiacov, počas ktorých žijú a čerpajú živiny z tejto krvi.

hmyz

Chcete sa ich zbaviť?
Odpoveď vás isto nepoteší, totiž zbaviť sa ich je dosť náročné. Nutnosťou je dôkladná revízia celej domácnosti, aby ste našli ložisko ich výskytu. Pri podozrení, že sa nachádzajú vo vašej posteli, vyperte všetku posteľnú bielizeň na vysokej teplote, poprípade aj matrac a prikrývky. Upchajte všetky škáry, môžete použiť silikónovú hmotu a o niekoľko mesiacov sa presvedčte, či sa neobjavili opäť. V prípade, že nemajú záujem sa od vás odsťahovať, budete musieť osloviť deratizačnú službu a požiadať ich o pomoc.