Japonská ekonomika prekonala očakávania spomalenia

Ekonomika v tomto období rástla na anualizovanom 2,1%, predbežné údaje o hrubom domácom produkte (HDP).
 
To porazilo analytikov očakávajúcich pokles o 0,2%, keďže dovozy klesali rýchlejšie ako vývoz.
 
Údaje boli pozorne sledované pre akékoľvek signály, ktoré by mohli byť oneskorené.

japonsko
 
K prekvapivej expanzii oficiálneho čísla HDP prispeli najmä dovozy klesajúce rýchlejšie ako vývoz.
 
Dovoz klesol o 4,6% – podľa agentúry Reuters najväčší pokles za desaťročie – zatiaľ čo vývoz klesol o viac ako 2,4%.
 
"Prekvapivá odolnosť ekonomiky na začiatku roka znamená, že rast HDP bude v tomto roku silnejší, než sme očakávali," uviedol senior ekonom z Japonska Capital Economics Marcel Thieliant.
 
Pán Thieliant tiež povedal, že v dôsledku lepšieho rastu, ako sa očakávalo, Japonsko „bude pokračovať v plánovaní zvýšenia dane z predaja naplánovaného na 1. október“.
 
Niektorí politici vyzvali na oneskorenie zvýšenia dane z predaja z 8% na 10% vzhľadom na pozadie neistých domácich a globálnych hospodárskych podmienok.
 
Premiér Shinzo Abe už odložil plánované zvýšenie a neistoty vo svetovom hospodárstve – vrátane spomalenia rastu v Číne a jej obchodnej vojny s USA – podnietili určité obavy, že by sa to mohlo oneskoriť.
 
Minister hospodárstva krajiny Toshimitsu Motegi však ukázal, že plány na vyššiu daň z obratu zostali na správnej ceste.
 
"Podľa nášho názoru nie je žiadna zmena nášho názoru, že základy podporujúce domáci dopyt zostávajú pevné," povedal Motegi novinárom.
 
město

Japonsko je ostrovná krajina vo východnej Ázii. Nachádza sa v Tichom oceáne, leží pri východnom pobreží ázijského kontinentu a tiahne sa od Okhotského mora na severe po východočínske more a filipínske more na juhu.
 
Japonsko je tretím najväčším národným hospodárstvom na svete, po Spojených štátoch a Číne, pokiaľ ide o nominálny HDP a štvrté najväčšie národné hospodárstvo na svete, po Spojených štátoch, Číne a Indii, pokiaľ ide o nákup parita výkonu . Od roku 2016 sa verejný dlh Japonska odhadoval na viac ako 230% jeho ročného hrubého domáceho produktu, najväčšieho z každého národa na svete.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup