Špenát? FUJ!

Deti neznášajú špenát a brokolicu! Túto vetu počúvame tak často, že sme sa o nej sami presvedčili. Pravdou je, že postoj k jedlu si deti vytvárajú postupne. Hlavnú rolu, pritom zohrávame my a ich najbližšie okolie, teda súrodenci, starí rodičia, spolužiaci v škôlke, či učiteľky. Dieťa sa nerodí s názorom, že zelené jedlo je nechutné, alebo že čokoláda je lepšia ako jablko. Preto môžete ich postoj k zelenine, ovociu a všetkému zdravému, ovplyvniť takmer na sto percent.

dítě
 
V prvom rade je potrebný, aby detský tanier hral farbami už od útleho veku. Tak prirodzene dosiahnete to, že sa dieťaťu nebudú niektoré potraviny zdať zvláštne. Napríklad spomínaný špenát, či brokolica. Vždy samozrejme dodržiavajte pravidlá stravovania podľa konkrétneho veku.
Dieťa opakuje všetko čo vidí u vás a vo svojom najbližšom okolí. Takže ak chcete, aby holdovalo zelenine a ovociu, musíte ho jesť vy aj vaše staršie ratolesti.
Je veľmi dôležité, aby ste pozitívny vzťah k zdravým potravinám, u dieťaťa vybudovali ešte pred nástupom do materskej školy. Tam totiž prídu spolužiaci, ktorí budú „fujkať“ na čokoľvek a verte, že i vaše dieťa to veľmi rýchlo odkuká. Potom ho budete na zeleninu privykať už len ťažko.

Snažte sa vyhýbať návštevám obchodov, kde deti uvidia plno farebných obalov sladkostí s atraktívnymi obrázkami. Sladkosti im samozrejme nezakazujte úplne. Problém je v tom, že výrobcovia presne vedia, čo na naše ratolesti funguje. Verte, že ani jeden obal od čokolády nemá obal, ktorý by neprešiel psychologickou štúdiou, zameranou na vplyv na detskú psychiku.
Na tanier plný zeleniny netreba nijako špeciálne upozorňovať.Tým v dieťati len podnietite pocit, že sa jedná o niečo zvláštne.

snídaně

Zamerajte sa taktiež na to, aby boli zdravé pokrmy aj chutné.Pokiaľ si pripravujete stopercentný BIO šalát bez štipky soli, korenia a obľubujete chuť čistej zeleniny, robíte tak z vlastného presvedčenia. Deťom však musíte takéto jedlá zatraktívniť. Ovocie napríklad zmiešajte s jogurtom a nebojte sa doňho pridať i lyžičku cukru, či medu. Zeleninu zas môžete pripravovať ako prílohu k mäsu, alebo šalát obohaťte o syr. Zaujímavé tvary deti taktiež určite zaujmú.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup