Teliatko alebo krava?

Ak ste sa rozhodli, že je vaša záhrada dostatočne veľká na to, aby sa na ňu zmestila kravička, robíte výborne. Domáce mlieko je s tým kupovaným neporovnateľné. Navyše vyriešite problém s kosením, no a získate BIO hnojivo na vašu záhradku. Jedna z otázok ale znie, či si zaobstarať odrastené teliatko, alebo dospelú kravu. Tak sa na to pozrime bližšie.

dobytek
 
Teliatko, jalovica, krava
 
Najprv by sme si mali vysvetliť, aký je rozdiel v teliatku, jalovici a krave. Ako teliatka označujeme mláďatá mladšie ako rok až rok a pol. Jalovice sú samice tohto druhu zvieraťa. Ako jalovicu označujeme každú samicu hneď od narodenia. Medzi chovateľmi sa však môžete stretnúť aj stým, že takto pomenúvajú samice, ktoré ešte nedávajú mlieko, no o chvíľu prídu prvý krát do ruje. No a do tretice krava, je samica, ktorá už porodila teliatko a dáva mlieko. Konkrétny vek takéhoto zvierať záleží od konkrétneho plemena. Pri našom národnom plemene, teda Slovenskej strakatej, je to však okolo roka a pol.
 
kráva

Od bábätka
 
Ak sa rozhodnete pre teliatko, získate hneď niekoľko výhod. Po prvé si ho viete vychovať podľa seba. Od mláďat, ktoré vyrastajú vo veľkochovoch nemôžete čakať veľa spolupráce a blízkeho vzťahu, keďže sa im nikto nevenuje a zažívajú viac zlého, ako dobrého, môžu byť veľmi zdivočené a nepriateľské. Šťastné detstvo navyše vplýva aj na to, aká dojnica z vášho teliatka vyrastie.
 
Nevýhodou je to, že ak budete chcieť vlastné mlieko, budete musieť zohnať býka, ktorý vašej jalovičke urobí bábätko. Vyriešiť sa to dá samozrejme aj službami inseminátora, ktorý úlohu otca zastane umelo. To isté platí aj pri kúpe jalovice.
 
Hotová krava
 
Ak si kúpite už dospelú kravu, ktorá dáva mlieko, teda dojnicu, kúpite takpovediac hotový produkt. Nebudete však môcť ovplyvniť jej návyky a správanie .okrem toho musíte počítať aj s o dosť vyššou cenou, ktorá sa pohybuje okolo niekoľkých tisícov eur. oplodňovaniu sa ani v tomto prípade nevyhnete. Ak budete chcieť vlastné mlieko aj o rok, kravička bude musieť opäť otehotnieť.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup